טיולים בארץ ובעולם

ניו זילנד ואוסטרליה

Posted on: יוני 24, 2009

טיול לניו זילנד ואוסטרליה שונה מטיול למזרח או דרום אמריקה, אלה מדינות הנותנות שירותי תיירות ברמה גבוהה, כנ"ל שירותי בריאות, תקשורת מלונות וכו'.

אוסטרליה                                                                                                                                             יש לזכור שאוסטרליה הינה יבשת המחולקת בחלוקה פנימית למדינות, המרחקים גדולים ולכן הטיול באוסטרליה בחלקו עם רכב או בתחבורה ציבורית,  יש הקפדה גדולה מאוד על מניעת העברת תוצרת חקלאית בין המדינות ולכן יש להקפיד במעברי הגבול להשאיר אצ המזון הטרי כגון: פרות וירקות.                                                                                                                                                          עונת הטיול המומלצות הן –                                                                                                               צפון אוסטרליה מאפריל עד ספטמבר אפשר גם להקדים או לאחר מעט.                                                  מרכז אוסטרליה מאפריל עד אוקטובר וגם כאן ניתן להקדים או לאחר מעט.                                            דרום אוסטרליה כל השנה , פחות מומלץ לטייל מיוני עד אוגוסט.

אוסטרליה מידע להכנת הטיול 

אוסטרליה (Australia) היא למעשה יבשת, הכוללת מדינה אחת בפסיפיק.
גודלה, בידודה ומיקומה הגיאוגרפי, הפכו את אוסטרליה לבית גידול ייחודי עבור מספר מיני צמחים ובעלי חיים.
עץ האקליפטוס (
Eucalyptus), על מאות סוגיו השונים, מוצאו באוסטרליה. הקואלה (Koala), הקנגורו (Kangaroo) והפוסום האוסטרלי (Possum), חיים בטבע באוסטרליה בלבד.
לצד כל אלו, אם תבקשו לתמצת את ייחודו של החי והצומח האוסטרלי, ראוי אולי להציג בחלון הראווה את הברווזן (
Platypus), בעל חיים המסרב להיכנס תחת קטגוריות החלוקה השכיחות ומתואר כיונק ובעל מקור המטיל ביצים.
מבחינה פוליטית-שלטונית, פדרציית המדינות המרכיבות את אוסטרליה כוללת 6 פדרציות (מדינות) ושתי טריטוריות.                                                                                                                                    * ויקטוריה – שבירתה היא מלבורן                                                                                                       * דרום אוסטרליה – שבירתה היא אדלייד.                                                                                                                                                             * מערב אוסטרליה – שבירתה היא פרת'.                                                                                            * קווינסלנד – שבירתה היא בריסביין.                                                                                                    * ניו סאות' וולס – שבירתה היא סידני.                                                                                                * טסמניה – שבירתה היא הוברט.                                                                                                         * הטריטוריה הצפונית – שבירתה היא דארווין.                                                                                      * קנברה שהיא בירת אוסטרליה וגם טריטוריה בפני עצמה (ACT).

כל אחת מהמדינות השונות, המרכיבות את אוסטרליה, מחזיקה במעין פרלמנט וחוקים משל עצמה ומומלץ להתעדכן במעברים בין מדינות האם החוקים שונים.    ברמת העיקרון, רוב החוקים באוסטרליה אותו הדבר, אך קיימים הבדלים בנושאים כגון:  נהיגה, שתיית אלכוהול, עישון, וסמים.
לדוגמא: בטריטוריה הצפונית המהירות המרבית היא 130 קמ"ש, לעומת דרום אוסטרליה, שם היא מוגבלת ל- 110 קמ"ש בלבד.
אם אתם מטיילים עם רכב, מומלץ לבדוק מה מותר ומה אסור להעביר בין המדינות.
כך למשל, למדינת דרום אוסטרליה אסור להכניס פירות וירקות משום תעשיית היין הגדולה הפועלת במקום והפחד מזבוב הפירות.
אם אתם נתפסים בגבול בין המדינות עם פירות או ירקות, הקנס במקום יכול להגיע ל-   2000 $ אוסטרלים.
כדי להימנע מאי נעימות וקנסות שווה לבדוק את הדברים מראש, שכן באוסטרליה אין דבר כזה "לא ידעתי", תירוץ כזה פשוט לא תופס!

 

איך בונים מסלול?                                                                                                                   אוסטרליה נדמית לעיתים כארץ מרחבים חסרי גבולות. זו מדינה כה גדולה, עד שבהיבט התכנוני, ראוי להתייחס אליה כאל יבשת.
ניסיון "לזרימה חופשית" בים המרחבים האוסטרלי, ללא מחשבה מוקדמת, הוא כמובן אפשרות, אך יותר משגישה זו תיקח אתכם למקומות מסתוריים, היא עלולה לבלבל אתכם ולעלות לכם בכסף ועוד יותר מכך בזמן יקר. כדאי, לכן, להקדיש רגע לבירור פנימי הנוגע לשאיפות הטיול, עונות השנה והזמן העומד לרשותכם.                                                                                                                              שני מסלולים פופולריים מעטרים את מסגרת הטיול הכללית באוסטרליה
.                                              * המסלול הראשון הוא מסלול ה- D המפורסם.
מסלול זה עוקב אחר החוף המזרחי (סידני, בריסביין, קיירנס), פונה (או מגיע) למדבר האוסטרלי, עמו הוא מטפס מעט צפונה לכיוון דארווין ושמורת קקאדו, יורד דרומה דרך אליס ספרינגס ואולרו, כל הדרך לכיוון אדלייד, לפני ששם פעמיו מזרחה ומסיימים במלבורן.
מסלול זה הוא מסלול מעגלי בבסיסו ולכן ניתן לעשותו גם בכיוון הפוך לזה המתואר.                             * המסלול השני מכונה מסלול ה-
BIG O, מסלול שהוא למעשה הקפת אוסטרליה.
מסלול זה מוסיף למסלול ה-
D את אזור החוף המערבי, תוך שהוא מוותר על חציית המדבר מצפון לדרום במרכז אוסטרליה, דרך הטריטוריה הצפונית, לכיוון דרום אוסטרליה.                                                                                                                                                  מסלולים אחרים עשויים להדגיש רק חלק מסוים מאוסטרליה, בלא ניסיון להכיל את כולה בבת אחת. המסלול השכיח ביותר נע לאורך החוף המזרחי, אזור מחייתם של מרבית תושבי אוסטרליה. טיול כזה עשוי להדגיש מקומות פופולריים כגון ביירון ביי, גרייט ברייר ריף, פרייז'ר איילנד ועוד.
יש המתייחסים לסיור כזה כאל סיור "המסיבות והחיים הטובים" האוסטרליים. החוף המערבי מציג ניגוד מסוים להוויית המסיבות המתוארת בחוף המזרחי. הוא רגוע יותר ובעיקר מרוחק יותר ומיושב פחות מהחוף המזרחי.
זהו מפגש מקצן עם ה"אאוטבק" האוסטרלי, עם חווית המדבר האינסופי לצד שמורות טבע הפזורות בעיקר לאורך רצועת החוף.

 

ניו זילנד                                                                                                                                          מדינת איים , יש בה שני איים גדולים האי הצפוני והאי הדרומי לאורך החופים ישנם איים קטנים, בנוסף ישנם איים מרוחקים המשתייכים לניו זילנד  כגון איי קוק                                                                                                                                                     עונה מומלצות לטיול בניו זילנד                                                                                                         הזמן הטוב ביותר הינו מדצמבר ועד מרס, ניתן להקדים ו/או לאחר בחודש. יש לזכור שניו זילנד נמצאת בקרבת יבשת אנטרטיקה ומזג האוויר בחורף המקומי קשה במיוחד באי הדרומי, מי שמתחיל את טיולו באוקטובר עדיף להתחיל באי הצפוני ורק לאחר מכן לרדת דרומה, מי שמתחיל את טיולו בפברואר או מאוחר יותר רצוי להתחיל את הטיול באי הדרומי ועם התקררות מזג האוויר לעלות צפונה.

הכנות לטיול בניו זילנד   

ניו זילנד היא מדינת איים באזור הפסיפיק. רחוקה מכל חלקת אדמה אחרת, נראית ניו זילנד כחלקת המשחקים של הבריאה. הרי געש, נופי ירח, יערות גשם, אגמים בלי סוף, נהרות, מפלים, מפרצונים, לווייתנים, כלבי ים, אריות ים, פינגווינים, דולפינים, כולם נאספו להם לאותה חלקה, לאותה מסיבה של הטבע, כאילו כדי לבחון כיצד הם נראים זה לצד זה. קיימות אלפי דרכים שונות לראות ולחוות את המקום הקסום והמופלא הזה.
מטיילים מגיעים ממקומות שונים לתקופות זמן שונות עם סגנון אחר, אמצעים אחרים ורצונות נפרדים. גם אתם תצטרכו למצוא את הקצב שלכם בכדי לשמוע את המוסיקה שבטבע הניו זילנדי. בכל מקום שאליו תפנו, תמיד ימתין מסלול אפשרי. הוא יכול להיות קצר, יכול להיות ארוך, עשוי להיות קל או עלול להיות קשה. האפשרויות כולן שם, זו לצד זו, ההחלטה שלכם מתמצה רק במי מהן לבחור.

איך בונים מסלול?                                                                                                                                * היכן מתחילים: ההמלצה הראשונה עבור תכנון הטיול היא בחירת נקודות הכניסה והיציאה מניו זילנד כך שאחת תהיה באי הדרומי (כרייסטצ'רץ') והשנייה באי הצפוני (בד"כ אוקלנד).
בצורה זו תשתמשו פעם אחת בלבד בשירותי המעבורת, הנעה בין עיר הבירה וולינגטון, שבאי הצפוני לעיירה הקטנה פיקטון, שבאי הדרומי.                                                                                                   
* לעולם בעקבות השמש: "חוק האצבע", הנוגע לתכנון הטיול ולשאלה מהיכן מתחילים ואיך מתקדמים הוא "חוק השמש".
האי הצפוני הוא אזור יבש יותר וחם יותר ולכן "גמיש" יותר מבחינת מועדי הטיול. האי הדרומי הוא האיזור הקריר והגשום יותר, בעיקר בצדו המערבי. מסיבה זו המתחילים את הטיול בניו זילנד בראשית עונת הטיולים, קרי אוקטובר-נובמבר, יעדיפו בד"כ להתחיל מהאי הצפוני ולסיים באי הדרומי.
בדיוק מאותה סיבה, אלו המתחילים את הטיול בחצי השני של עונת התיירות, קרי בפברואר-מרץ, יעדיפו בד"כ לעשות סיבוב הפוך – להתחיל באי הדרומי ולסיים באי הצפוני.                                                                                                                                                
* חלוקת הזמן: מרבית המטיילים בוחרים לחלק את זמנם בניו זילנד כך ש 2/3 יוקדשו לאי הדרומי ו 1/3 לאי הצפוני. הסיבה לסכמה הזו היא מספרם הגדול של הטרקים באי הדרומי, המהווים נקודת משיכה בולטת עבור מטיילים רבים.

אז מה כדאי לקחת לטרקים ?? (בהנחה שזה טרק עם לינה בבקתה או באוהל)  

ביגוד

ליום ההליכה – נעלים נוחות , מכנסים נוחים להליכה (עדיף מבד דק שמתייבש במהירות), חולצה מאווררת קצרה (תרמית), חולצה ארוכה , מעיל פליז , מעיל ומכנס לגשם , צעיף , כובע , כפפות .   ללילה  – זוג גרביים נוסף , מכנס תרמי / גטקעס / טרנינג , חולצה חמה , שק שינה, קרסוליות (Gaters), מזרן נוח (רצוי רק במידה וישנים באוהל)

אוכל, ציוד בישול                                                                                                                                  * ערכת בישול: גזיה (רק לבקתות שאין בהן גז), סיר קטן, כף/מזלג, קצת תבלינים בסיסיים אפשר לקחת בקופסאות ריקות של פילמים או בשקיות קטנות אטומות.
מומלץ לקחת גזיה עם הברגה המתחברת לבלון גז של 230 גר' בלון עם שסתום ביטחון, בלוני נקר בני 190 גר' קשה יותר להשיג.
  מומלץ לקנות ערכת בישול הפועלת על אלכוהול. עולה כ- 115 וכוללת כמה סירים. הערכה נוחה לבישול ואפשר להרים איתה ארוחות נפלאות.
הערכה מחממת הרבה יותר מהר מגזיה ולאורך זמן תחסכו בעזרתה כסף, כיוון שהאלכוהול – חומר הבעירה שלה – מספיק להמון זמן והרבה יותר זול מגז.
אפשר לקנות בכל חנות ציוד, ואם רוצים להתפנק אפשר לקנות ערכה המצופה בטפלון. החברה המוכרת ביותר היא
turangi. יעיל בגבהים, לא קופא.                                  

ציוד עזר נוסף                                                                                                                                        * ערכת עזרה ראשונה.                                                                                                                         * שקיות חזקות אטומות למים שנכנסות בתוך התיק כשכבה נוספת – את כל הציוד שמים בתוכה, וזו ההגנה הטובה ביותר מפני חדירת מים וגשם (צריך לדאוג לסגור כראוי בחלק העליון). התרמיל אולי יירטב חיצונית אבל התכולה תמיד תישאר יבשה.                                                                                                                                                             * שקיות פסגור – בכל סופרמרקט, בעמדת הפיצוחים, ישנן שקיות פסגור ב- 4 מידות. מדובר בשקיות טובות ואטומות, המיועדות להכנסת פיצוחים. את השקיות מקבלים בחינם בסופרמרקט, המטייל יכול להשתמש בהן לאיחסון מסמכים, ביגוד וכו'.  חפצים חשובים יותר כמו מצלמה או אוכל, שחשוב שיישאר יבש, כדאי לשים בשקיות אטומות נוספות – ליתר בטחון.                                                  *  מקלות הליכה לטיפוס עוזרים מאוד בעליות, אבל הם ממש הצלה בירידות, במיוחד למי שסובל מבעיות בברכיים. אנחנו השתמשנו במקלות זולים (50 דולר) ששירתו אותנו נפלא.                                                                                                                              

אוכל                                                                                                                                               האוכל הוא החלק הבעייתי והכבד בציוד, לכן שווה להשקיע בו עוד מעט כסף ולקנות דברים קלים ומהירי הכנה (למי שפחות מתורגל בסחיבה ובישול). אם אין לכם בעיה לסחוב משקל כבד – אתם מוזמנים להתפרע בנושא האוכל.                                                                                                   ארוחת בוקר: גרנולה או OATS אבקת חלב עם מים מוכיחה עצמה כתחליף חלב מצוין                                                                                                                                                    ארוחת ביניים: שקית פירות יבשים, אגוזים, בוטנים – כל אלה מומלצים מאוד (אנרגיה).                                                                                                                                     ארוחת צהריים: סנדביצ'ים עם מה שבא לכם (גבינות, נקניקים, ריבה או חמאת בוטנים, נשמרים היטב בתנאי הקרירות השוררים ברב הטרקים).                                                                                       ארוחת ערב: שקית של הכנה מהירה (maggie)- קל משקל ופשוט להכנה (כדאי לקחת מנה כפולה מהרשום באריזה). אפשר להכין פסטה עם תוספות טעם בהתאם לחשק.                                         חשוב מאוד לקחת אוכל רזרבי לטרק כגון: שקיות מרק, מנה חמה וכו'. תנאי מזג האוויר עלולים לגרום לשהייה של יום נוסף בבקתה, או שפשוט הנוף מדהים והחלטתם להישאר יום נוסף. להיות רעב בטרק זה אחד הדברים הגרועים ביותר… שימו לב לכך שחלק מהטרקים מתחילים ממקומות קטנים ולא תמיד תמצאו סופרמרקט גדול עם כל המצרכים הדרושים לטרק (גם המחירים עולים בצורה בלתי הגיונית). לכן מומלץ להצטייד בעיר הגדולה הקרובה לטרק, אפילו אם זה יום – יומיים לפני הטרק.                מומלץ לקחת אוכל שסודר מראש במנות וארוז בשקיות אטומות לסגירה חוזרת.
שקיות לסגירה חוזרת בחינם ניתן לקחת מכל סופרמרקט בלי שום בעיה.
                                            לפי דעתנו חבל על הכסף של ארוחות מוכנות שעולות בסביבות ה-8 דולר, בעוד שקילו אורז עולה דולר אחד בלבד. 2 כוסות אורז מספיקות לארוחת ערב משביעה לזוג (ואנחנו אוכלים הרבה).  ניתן לקנות מרק מוכן שהוא זול ויכול לשמש גם כרוטב לפסטה, נודלס (פשוט מוסיפים מעט מים, כך שיוצר רוטב סמיך שכזה) או כמנה ראשונה ולא שוקל כמעט  מומלץ לקנות גוש של גבינה צהובה. טוב לכל הארוחות, לא מתקלקל, זול מאוד, מלא סידן וחלבונים. מגיע באריזה של קילו.                               ארוחת בוקר: קורנפלקס (משמעותית זול יותר מגרנולה) וכמובן קפה. (אבקת חלב של PAM היא מצוינת, לקחת לטרק בשקית אטומה). ניתן לאפות חטיפי אנרגיה שמתאימים גם כארוחת בוקר וגם כארוחת ביניים. עלות החומרים זולה והחטיף ממלא ומספק אנרגיה להרבה זמן. תנור יש כמעט בכל מקום, גם באתרי קמפינג.
מתכון לחטיפי אנרגיה: 2 כוסות קוואקר
Oats), 1 ) כוס קמח, חצי כוס סוכר, כף שמן. מערבבים את כל החומרים. מוסיפים מים עד להיווצרות בצק אחיד אבל לא דביק. יוצרים כדורים ומשטחים על תבנית משומנת.
אופים בחום בינוני (180 מעלות) למשך חצי שעה או עד שהעוגיות מתחילות להזהיב, אבל לא להשחים!!
על מנת ליצור טעמים שונים, ניתן להחליף את המים במי תה בטעמים או בקפה וכל העולה על רוחכם.
                                                                                                                                               ארוחת צהרים: לחם (מומלץ לקחת 2 כיכרות לשלושה ימים לזוג) עם ריבה, טונה, גבנ"צ, שוקולד למריחה (של PAM מעולה וזול הרבה יותר מנוטלה). ניתן גם לקחת קרקרים שממלאים ממש ושוקלים פחות מלחם.                                                                                                                         ארוחת ערב: פסטה ונודלס הם הדברים המהירים ביותר להכנה והקלים ביותר לסחיבה. במיוחד נודלס.

מים                                                                                                                                                  אנחנו הישראלים, מתורגלים לסחוב ליטרים רבים של מים. בניו זילנד העניין מעט שונה. פעמים רבות תמצאו מסלולים מרובי נחלים ומפלים עם מים זורמים ובד"כ נקיים ביותר, כך שניתן לסחוב בקבוק או שניים ולמלא אותם לאורך הדרך. אך התמונה הפסטורלית הזו עלולה להטעות מעט ביחס לאיכות המים בניו זילנד.
לאורך שבילי המטיילים קיימים אזורים הנגועים באמבות (
Giardia), בהם מוכרחים לטהר את המים. לכן, לפני כל טרק, מומלץ להתייעץ עם ה- DOC בנוגע לאיכות וניקיון המים ובכל מקרה להסתובב עם טבליות לטיהור מים.                                                                                                    אנא שימו לב, לימדו על ה- didymo והימנעו מלהעביר בין מקורות מים.
לפרטים: http://www.biosecurity.govt.nz/didymo

שונות                                                                                                                                        התמודדות עם זבובי החול (סנד פלייס, sand flies):
למי שמסרב להשתמש בתכשירים הכימיים מבוססי ה-
deet, הנה פתרון קל, זול ויעיל: קנו חומר חיטוי detthol באחד מהסופרמקרטים (כ-7 דולר לחצי ליטר). ערבבו בבקבוק שפריצר את החומר יחד עם שמן זית (חצי חצי). השמן יחזיק את חומר החיטוי על העור שלכם, וריח חומר החיטוי ידחה את הזבובים. בנוסף, אם כבר נעקצתם, החומר מקל במקצת על העקיצות (בצורתו הנקייה בלי השמן הוא מאוד יעיל). אנחנו נהיינו חולים מה-deet ולכן שאלנו מקומיים שנתנו לנו את הפתרון הזה. עוד כמה עצות על סנד פלייס, מתוך אחד הפליירים של ה-DOC: היתושים נמשכים לבגדים כהים, לכן לפחות בלילה, אחרי שסיימתם את ההליכה של אותו יום, עברו לבגדים בהירים ככל האפשר.  אם זבוב עקץ אתכם, אל תמעכו אותו אל תוך העקיצה אלא הברישו אותו הצידה בעדינות. מעיכת הזבוב אל תוך העקיצה תשחרר יותר מהרעל לדם שלכם, וככה העקיצה תגרד יותר. בנוסף, מסתבר שזבובי חול נמשכים לריח שנשאר אחרי שחבריהם מתו, מכאן שהריגת הזבוב על עורכם רק תביא עוד מחבריו (כן, זה נוגד את האינטואיציה).

בקתות ולינה בטרקים                                                                                                                        אחת החוויות הטובות ביותר שיישארו לי תמיד מניו זילנד אלו הן הבקתות בטרקים.
נקודת ריכוז בסוף כל יום, בצורת בית עץ קטן עם גג אדום, בו נפגשים מטיילים שונים ומשונים מארצות שונות, דוברי שפות זרות. אחרי יום הליכה מעייף, מדליקים ביחד את האח, תופסים פינה שלווה על מזרון, או מבשלים ארוחת ערב.
תמיד תכנסו ותזכו לקבל חיוכים מכל הכיוונים ואם רק תרצו, תמצאו את עצמכם שקועים בשיחה קולחת (האנגלית פחות, אבל למי אכפת…)
הבקתות נשמרות נקיות ונעימות בזכות הפקחים (
Wardens), שהם עובדי ה- DOC (וזה לא אומר שלכם, כמטיילים, אין אחריות בנושא!!) פקחים אלו לעיתים נמצאים בבקתה על בסיס קבוע ולעיתים הם רק מבקרים בה מדי מספר ימים. הם אלו האחראים על תפעול הבקתה, והם האלו המשמשים כתובת בכל מקרה של בעיה במהלך הטרק.

דירוג סוגי הבקתות                                                                                                                              ה- DOC מדרגים את הבקתות על פי חלוקה קטגוריות:                                                                      * בקתות בטרקים המרכזיים, הקרויים גרייט ווקס (Great Walks): עלות 40$ ללילה (תלוי בטרק עצמו ובאיכות הבקתה). בבקתות אלה תמיד יהיו גז, מים, אח, מזרונים ושירותים נקיים ברמה טובה.                                                                                                                                                    * רוב הבקתות בטרקים המכונים באק קאונטרי טרק (Back Country Track): עלות 10$. בקתה כזו כוללת מזרונים לשינה, אח, שירותים ובד"כ כיור עם מים זורמים (מי גשם שנאגרו).                                                                                                                                             * בקתות ישנות ופשוטות: עלות 5$. בד"כ אין כיור בבקתה. לפעמים יש חבית מי גשם שנאגרו, אך לעתים תדרשו להביא מים מהנחל הקרוב.

כרטיסים                                                                                                                                               * כרטיסים לקטגוריה הראשונה (גרייט ווקס) יש לקנות ספציפית עבור כל טרק במשרדי ה-DOC. את הכרטיסים תדרשו להציג לפקח (Warden) בבקתה.
שימו לב שהמקומות מוזמנים ברב הטרקים ולפעמים תדרשו להזמין זמן רב מראש (מספר המיטות מוגבל!).                                                                                                                                               *
כל שאר הכרטיסים הם בבחינת "פאסים" כלליים ששווים 5$ ועליכם לקנותם במשרדי ה- DOC . כמות הכרטיסים שיש לקנות היא בהתאם לבקתות בהם תשנו. אם יצאתם לטרק של 2 לילות בבקתות מהקטגוריה השנייה, קנו 4 כרטיסים (כרטיס=5$, בקתה עולה 10$ ללילה…).
כרטיסים אלו תופסים בכל הטרקים מקטגוריה 2, ולכן במידה וקניתם ולא השתמשתם במהלך טרק מסוים, תמיד תוכלו להשתמש בטרק הבא. את הכרטיסים יש לתת לפקחים (
Wardens) במידה והם נמצאים במקום, או לשים בתיבה המיועדת לכך. המקומות בבקתה אינם מוזמנים מראש, ומנוהלים בשיטת המגיע הראשון זוכה.         Annual Hut Pass- שווה לקנות במידה ותעשו טרקים רבים עם בקתות מקטגוריות 2-3. עלות הכרטיס 90 $ (נכון ל 2007).
במידה ומתכננים לעשות טרקים שונים וללון לפחות 9 לילות בבקתות מסוג זה הכרטיס משתלם, ככל שעושים יותר טרקים ולינות (מקטגוריה 2) הכדאיות עולה.
הכרטיס תקף למשך שנה וניתן לרוכשו בכל משרדי ה-
DOC. הכרטיס הוא אישי עם פרטי הרוכש.                                                                                                                                            אוהלים: כמעט בכל הבקתות תוכלו להקים אוהל בשטח המיועד לכך ולהשתמש בשירותי הבקתה בעבור מחיר זול יותר (לא תמיד ניתן בבקתות מהקטגוריה הראשונה, יש לבדוק עם ה-DOC). בקטגוריה השנייה העלות עבור אוהל היא 5$ ללילה.                                                                                                                                                                                                            על פוסום, עכברים ואוהלים                                                                                                               אם אתם ישנים באוהל בזמן טרק, יתכן שתתקלו בלילה בפוסום (possums) או בעכברים, שינסו להגיע לאוכל שלכם – בין אם הוא בתיק או בתוך האוהל. לכן, רצוי להשאיר את האוכל בבקתה. אם זה לא אפשרי, השאירו את האוכל עמוק בתיק, וסגרו טוב טוב את כל הכיסים. במקרה כזה יתכן שעדיין תזכו לביקור מאחת החיות, גם אם היא לא תגיע בסופו של דבר לאוכל עצמו.
על מנת למנוע אפילו מפגש שכזה, אפשר להשתמש בספריי נגד יתושים המכיל
DEET על התיק. מומלץ לרסס גם את האוהל כדי למנוע מעכברים לטפס עליו ולהפריע למנוחתכם.

מידע, מפות ורישום                                                                                                                         מלבד רכישת אוכל ואריזת הציוד, ישנם מספר דברים נוספים שחשוב לעשות לפני הטרק.                                                                                                                                               מידע ומפות                                                                                                                                       גשו למשרדי ה- DOC הקרובים על מנת לקבל את כל המידע הדרוש על הטרק:                                 1. מפות מסלולים והערכת זמן כללית לכל חלק במסלול. המפות כוללות תיאור מפורט של המסלול והסבר כללי על אזור הטרק.                                                                                                                 2. רכישת כרטיסים לבקתות ואתרי קמפינג                                                                                       3. גז: וודאו עם אנשי ה- DOC לגבי אספקת גז בבקתה כי חבל לסחוב אם אין צורך.                         4 . את כל המידע הדרוש לצורך הטרקים תמצאו במשרדי ה- DOC, או אם ברשותכם אחד ממדריכי הטיולים (אני השתמשתי ב- Tramping in New Zealand). בכל מקרה המידע שמספק ה- DOC מספיק בהחלט.                                                                                                                          5. חניית הרכב לפני טרק: הלונלי פלנט (טרמפינג, הנ"ל) וגם בעלי העסקים באזורי הטרקים טוענים כי לא בטוח להשאיר את האוטו בחנייה למשך זמן הטרק, כי יש פריצות. לכן, הם ימליצו להשאיר את הרכב בחניון כזה או אחר ויגבו ממכם כסף.
מניסיוננו, אין סכנה שכזאת. ניו זילנד היא אחת המדינות הבטוחות בעולם, ואנחנו חנינו בכניסה למספר רב של טרקים ולא קרה כלום. בנוסף, אי אפשר לדעת אם יפרצו לכם את האוטו בחניון ה"מוגן" או לא, כיוון שהחניונים הם לא באמת מוגנים וכנראה שגם הפורצים יודעים לזהות את החניונים האלו.
פשוט תדאגו לקחת את כל דברי הערך מהמכונית, ובמקרה הכי נורא תחזרו לחלון פרוץ ומינוס כמה תחתונים.                            

מזג האוויר יכול להשפיע על הטרק לכיוונים שונים, לכן נסו להתאים בין מזג האוויר לאופי המסלול ( ביום גשום /מושלג/ קר כדי לוותר על חציית רכס הרים או טיפוס קשה) בנוסף, במשרד ה- DOC ימליצו לדחות את הטרק עקב מז"א.
באופן כללי, מזג האוויר בניו זילנד מאוד לא צפוי לכן מומלץ לקחת יותר אוכל מהמתוכנן ולהפעיל שיקול דעת: אם גשום – אולי עדיף להישאר בבקתה ולא להתבאס בהליכה בגשם.

רישום בטרקים                                                                                                                             Intention forms – (רלוונטי רק לטרקים שאינם בקטגורית ה- Great Walks בהם נרשמים אוטומטית עם קניית הכרטיס). לפני היציאה לטרק, ה- DOC ממליץ, מטעמי בטיחות, למלא טופס לגבי הפרטים האישיים ולמספר הימים המתוכנן.
בנוסף, בבקתות ישנו ספר (
Intention Book) שמבצע מעקב על המטיילים כך שבמידה וקורה משהו יוכלו עובדי ה- DOC לאתר מטיילים בצורה מדויקת ביותר.

 

 

 

                                                                          טיול מהנה ונעים

רכב לטיול בניו זילנד – קניה מול השכרה

מידע ראשוני למתכנן טיול עם רכב בניו זילנד    

 

רכב – מושגי יסוד בניו זילנד

 •  Wof – מקביל אלנו לטסט ובניו זילנד הוא נעשה לחצי שנה, מחייב בדיקת מכונאי רכב , בדרך כלל המכונאי מוצא תקלות ועלות התיקונים יכולה להגיע עד 400 דולר ניו זילנדי.
 •  רכב דיזל – בדיקת מכונאי לרכב דיזל יקרה יותר מאשר לרכב בנזין.
 •  Reg – מקביל לרישיון רכב בארץ, סידור בדואר המקומי.
 •  לא קיים ביטוח חובה  והביטוחים למינימום חצי שנה, חלק ניכר מהמטיילים לא עושים ביטוחים.
 •  דלק זול מאשר בארץ.
 • גרירה – כדאי לעשות את הטריפל A העלות מ 120 עד 140 דולר ניו זילנדי, תמורת הסכום הנ"ל מקבלים עד שישה חילוצים מכל מקום במדינה וסט מפות של המדינה, ניתן לעשות זאת גם באמצעות מ.מ.ס.י בארץ.

רכב – קניה או השכרה טבלת השוואה

                           השכרה                                                                   קניה

יתרונות

חסרונות

יתרונות

  חסרונות

האוטו לא שלך ולא צריך לדאוג לתקינותו

יקר יחסית למטייל הישראלי  הממוצע

הרכב של המטייל ואפשר לעשות בו מה שרוצים.

הרכב שלך ויש להיזהר בעת הנסיעה וכניסות קשות.

אין בעיות מכירה בסוף הטיול

חייבים לעשות ביטוח לרכב

ניתן להתווכח על מחיר הקנייה במיוחד ממוכר שזמנו דוחק.

Wof  טוב לחצי שנה, לתקופה ארוכה יש לחדשו וזה מיקר.

יש חילוץ וגרירה בכל שעות היממה.

משלמים גם על ימים שלא נוסעים (טרקים)

בעת המכיר ה מחזירים חלק מהוצאת הקנייה.

לא תמיד יש כלי עבודה לתחזוקת הרכב.

הרכבים חדשים יחסית  ובמצב טוב

 

 

תקלה באמצע שום מקום ללא חילוץ דופקת את הטיול.

יש כלי נהג וגלגל רזרבי

 

 

אפשר להיתקע עם הרכב בעת מכירתו או להוריד את המחיר ולהפסיד.

החלפת הרכב בעת המעבר מאי לאי

 

 

ביטוחים למינימום חצי שנה.

 

 

 

 

 

 

 

שוק המכוניות

 • כל אחד מביא את הרכב לשוק, ניתן לעשות בדיקה במוסך תמורת תשלום, מסכמים על מחיר וזהו. בשוק מסתובבים סוחרי רכב המבלבלים את המוכרים וקונים בסיפורים על בעיות ברכב, ראו הוזהרתם.
 • מכירה באמצעות אתר אינטרנט בשם trademehttp://www.trademe.co.nz, ההרשמה באתר עולה כסף, במידה והרכב נמכר באמצעות האינטרנט מוסיפים כ 10 דולר דמי מכירה. מפרסמים תמונה עם פרטי הרכב כגון: שנת ייצור, ק"מ שהרכב נסע, מועד סיום הטסט וכו", ניתן להכניס מחיר מינימום ומועד לסיום המכירה (יום יומיים לפני עזיבת המקום).
 • מכירה ע"י פרסום באכסניות , שוב פרסום צילום הרכב עם פרטיו. בדרך כלל זו צורת המכירה המשתלמת ביותר.
 • מומלץ לקנות רכב יקר יותר שמצבו המכאני טוב ובמיוחד מעצורים ומנוע, כדאי לשים לב לצמיגים ולא להיתקע עם תקלה באיזה חור. בסופו של דבר זה משתלם.
 • על רכב דיזל יש תוספת מחיר  מס מיוחד על פי מפתח ק"מ, על 5000 ק"מ  משלמים מס. עם תשלום המס בדואר מקבלים מדבקה ועליה רשום הספידומטר לסיום , עם עוברים ונתפסים משלמים קנס לא קטן.
 • רכב שעשה כ 200,000 ק"מ בדרך כלל מצבו טוב והוא "אוכל" דלק ביחס 1:10 כדאי לרוכשו.
 • באי הצפוני הדלק זול יותר מאשר באי הדרומי.
 • רמת הכבישים באי הצפוני טובה יותר מאשר באי הדרומי.
 • מחירי הדלק משתנים בין האזורים, במקומות נידחים הדלק יקר יותר.
 • במקומות נידחים בגלל מיעוט תחנות הדלק מומלץ לרכוש דלק כל פעם שמגיעים לחצי מיכל ולא להיתקע ללא דלק באיזה חור נידח.
 • כל סופרמרקט מקבלים תלושי הנחה לתחנות דלק, גובה ההנחה ע"פ סכום הקניה, מומלץ לאסוף את התלושים ולזכות בהנחה בעת מילוי  המיכל. לכל סופר ישנה רשת תחנות דלק עימן הוא עובד.

לינה – קמפינג ואכסניות

 

יש יותר מדרך אחת לטייל בניו זילנד, ובהתאם לאופי הטיול – כך אופי הלינה. אפשר לשהות במלון, אפשר לחלוק חדר עם אנשים נוספים ואפשר לעבוד בחווה חקלאית תמורת ארוחות וחדר ללון בו.

 

אכסניות

מקובלת ביותר בטיול תרמילאים היא הלינה בהוסטלים (אכסניות). יש שני סוגים עיקריים: הוסטלים של אגודת YHA (Youth Hostel Association) והוסטלים בבעלות פרטית שמכונים "Backpackers" ומאוגדים בארגון BBH (Budget Backpackers Hostels).

באכסניות YHA התנאים דומים: בסיסי,נקי וזול. האכסניות הפרטיות צפויות פחות: לפעמים זוכים ביחס חם מפנק מצד בעלי הבית, ולפעמים המקום קטן וצפוף והאווירה בו לא נעימה. כדי לדעת פחות או יותר מהי רמת האכסניה, נוצר דירוג BPP (Backpackers Perception Percentage) של ה-BBH, הכולל יותר מ-290 אכסניות. את הדירוג קובעים המתאכסנים, באמצעות סקרים שעורך האיגוד (אתר האינטרנט של האיגוד: http://www.backpack.co.nz) .

כדי לזכות במחירים הנמוכים, המופיעים במחירון, יש לרכוש כרטיס חבר  של BBH (אחרת נוספים כשני דולרים ניו זילנדים למחיר). כרטיס החבר מוצע בכל אכסניה ועולה ארבעים דולר. נוסף על המחיר הנמוך באכסניות מעניק הכרטיס גם הנחות בטיסות ובתחבורה הציבורית וכן שיחות טלפון בסך עשרים דולר.

גם לאגודת YHA יש  כרטיסי חבר, ובחלק מהאכסניות לא תוכלו ללון אם אינכם חברי האגודה. כרטיס חבר של YHA מקנה זכות לינה ב-4,500 אכסניות ברחבי העולם, וגם הנחות בטיסות, בתחבורה ועוד. מחיר כרטיס החבר שלושים דולר. לאגודה יש 58 אכסניות בניו זילנד. (עוד פרטים באתר: www.yha.org.nz).

 

קמפינג

אפשרות נוספת, מתאימה בעיקר לבעלי רכב או מטיילים בטרקים, והיא לינה בקמפינג. במקומות רבים יש חניונים הנקראים Motor Camp אתר המיועד לאוהלים, ולקרוואנים (Campervan) ולמטיילים במכוניות פרטיות.

בעלי אוהלים יכולים להקים בהם אוהל וליהנות משירותים של מים זורמים, מטבח, כביסה ועוד. לקרוואנים יש מקומות חניה עם חיבור לכל המתקנים, ולבעלי המכוניות מוצעים  חדרים בסיסיים מאוד במחירים נמוכים, כשהמתקנים עומדים לרשותם. בניגוד לאכסניות, שבהן רוב האורחים הם צעירים שהגיעו מרחבי העולם, כאן לנים בדרך כלל מטיילים מבוגרים יחסית ומקומיים רבים יותר.

לרשות המטיילים בטרקים עומדים אתרי הקמפינג של DOC (Department of Conservation) – מעין שילוב בין החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע בארץ. ביותר מ-260 אתרי קמפינג הפזורים ברחבי ניו זילנד התנאים בדרך כלל בסיסיים (שירותים, מים זורמים וגישה לרכב) ובחלקם אף פחות (מים בלבד). אתרים מעטים מצוידים מעל לרמה הבסיסית. התשלום הוא כחמישה דולרים ללילה לאדם. באתר האינטרנט של ה-DOC שכתובתו http://www.doc.govt.nz , יש מידע על אתרי קמפינג ועוד. עוד חברה שאני ממליץ עליה בתחום הקארוון פארק נקראת – TOP 10. הם מציעים פארקים ברמה מאד גבוה ולפעמים גם מעט יותר יקרים אך אתה יודע שאתה מקבל מתקנים איכותיים מאד ונקיים. ניתן לעשות אצלם גם כרטיס חבר שנותן הנחה של 10% (בערך שני דולר הנחה) בכל לילה שישנים אצלם. לחברה זו יש המון פארקים בשני האיים וקל למצוא אותם. 

 

לינה בחוות

אפשרות קורצת, מי שרוצה לעצור בנקודה אחת ולנשום את המקום כדאי לנסות שהות בחווה ניו זילנדית. המנהג המכונה ""Farmstay מאפשר לבלות עד כמה חודשים בחווה, לעבוד ולחיות כבן משק. יש חוות שבהן העבודה היא סמלית או כלל איננה נדרשת. אז השהות בחווה היא בעצם אירוח כפרי, והמחיר בהתאם. המקומות אחרים העבודה יכולה להיות אפילו קשה (אם כי בדרך כלל לא תימשך יותר מחמש שעות ביום), והיא התמורה היחידה שאותה נדרשים המטיילים לתת עבור הלינה והאוכל.

אפשרות מיוחדת היא לעבוד בחווה אורגנית, במסגרת ארגון WWOOF

(Willing Workers on Organic Farms). בניו זילנד יש כ-600 חוות החברות בארגון, וגם מתנדבים צריכים להיות חברים בו. התנדבות דרך WWOOF היא דרך מצוינת להכיר ניו זילנדים ולפגוש עוד מתנדבים מרחבי העולם. אפשר להצטרף לארגון דרך אתר האינטרנט שלו, שכתובתו: www.wwoof.co.nz  שם אפשר ליצור  קשר עם בעלי חוות, ודרך תמונות גם להתרשם מעט מההווי.

 

בתי נופש

מי שהפרוטה מצויה בכיסו ועתותיו בידיו יכול לשכור בית נופש (Bachs  או (Holiday Homes. הבתים הללו, המוצעים בשכירות שבועית או יומית (תלוי במקום ובעונה), הם למעשה יחידות מגורים מצוידות, שבהן יכול המטייל לדאוג לצרכיו. בתי נופש יקרים כמובן יותר מאכסניות, אבל זולים יותר מבתי מלון. פרטים נוספים באתר: www.holidayhouses.co.nz/guesview.asp, שדרכו אפשר גם לשכור בתים.

 

HIT – מיוחד לישראלים

קבוצה של נוצרים ניו זילנדים אוהבי ישראל עומדת מאחורי היוזמה המשונה משהו – אירוח מטיילים ישראלים בביתם הפרטי, תמורת סכום סמלי או בחינם.

HIT – ((Hosting Israeli Travelers הוא איגוד ששמעו עובר מפה לאוזן בי הישראלים המטיילים בניו זילנד או היוצאים לשם. בכל אזור יש רכז HIT שאיתו צריך ליצור קשר, ותפקידו להפנות את המטיילים אל המארחים.

החוויות של אלו שהשתמשו בשירותי HIT מגוונות למדי: יש כאלו שזכו בשבוע נפלא בחווה מבודדת, ואחרים (בעיקר בערים הגדולות) בילו לילה בסלון של דירה ממוצעת בחברת עשרים ישראלים נוספים. במקרים רבים האירוח כולל גם דיון במשנתם הדתית של המארחים, אך תמיד בדרכי נועם ולעולם לא בכפייה.         

 

 

 

 

 

 

מקומות לינה בניו-זילנד:

 

האי הדרומי:

 

עיר

שם המקום

טלפון

כתובת מייל

הערות

Picton

The Villa

03-5736598

stay@thevilla.co.nz

BBH

Kaikoura

Top Spot Backpackers

03-3195540

topspot@xtra.co.nz

BBH יש אינטרנט חינם.

Kaikoura

Dusky Lodge

03-3196959

 

BBH

Hanmer Springs

Hanmer Backpackers

03-3157190

Hanmerbackpacker @hotmail.com

BBH

Christchurch

Foley Towers

03-3669720

Foley.towers@ backpack.co.nz

נחמד

Christchurch

Star Times Backpackers

03-9822225

startimes@ paradise.net.nz

BBH מקום ענק עם פאב. טוב להתחלה.

Akaroa

Onuku Farm Hostel

03-3047006

 

BBH מקום נחמד מבודד.

Arthurs Pass

Mauntain House

03-3189258

Mountain_house@ xtra.co.nz

BBH מקום מקסים.

Nelson

Paradiso

03-5466703

paradisonelson@ hotmail.com

BBH יש בריכה

Golden Bay – Takaka

Kiwiana

03-5257676

 

BBH מקום טוב ליד האייבל טזמן .

Hector

The Old Slaughter House

03-7828333

 

BBH מקום מדהים מומלץ בחום.

Fox Glacier

Ivory Towers

03-7510838

ivorytowers@ xtra.co.nz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


 • כלל לא
 • benny43: ראובן, חיכינו כבר הרבה זמן לבלוג שלך. בהצלחה.
 • Mr WordPress: Hi, this is a comment.To delete a comment, just log in, and view the posts' comments, there you will have the option to edit or delete them.

קטגוריות

ארכיון

%d בלוגרים אהבו את זה: